استرالیا خروج استن گرانت از ABC را به دلیل سوء استفاده نژادپرستانه در نظر می گیرد

هنگامی که یکی از برجسته ترین روزنامه نگاران استرالیا اعلام کرد که به دلیل سوء استفاده نژادپرستانه از وظایف میزبانی تلویزیون خود کناره گیری می کند، موجی شوک در صنعت رسانه این کشور ایجاد کرد.

روزنامه‌نگار، استن گرانت، روز جمعه در مقاله‌ای برای وب‌سایت کارفرمایش گفت که او و خانواده‌اش پس از صحبت‌هایش در جریان پوشش خبری تاجگذاری پادشاه چارلز سوم توسط شرکت پخش استرالیایی، در مورد استعمار «بی امان» مورد آزار نژادی قرار گرفته‌اند. خشونت دوران بر بومیان استرالیا آغاز شد.

آقای گرانت بیش از 30 سال است که روزنامه‌نگار است و به عنوان مجری برنامه گفتگوی پرطرفدار امور جاری صدا و سیما “Q+A” در تلویزیون حضوری آشنا دارد. او روز دوشنبه در آخرین حضور خود در این برنامه گفت که حملات شبکه‌های اجتماعی و دیگر رسانه‌ها حرف‌های او را تحریف کرده و خسارت‌های زیادی به بار آورده است.

او گفت: «به کسانی که به من و خانواده‌ام بدرفتاری کرده‌اند، فقط می‌گویم – اگر هدف شما آسیب رساندن به من بود، خوب، موفق شده‌اید.» و اضافه کرد که دوریش موقتی است. “در حال حاضر پایین هستم، هستم. اما من دوباره بلند خواهم شد. و تو می توانی دوباره به سوی من بیایی و من با عشق قومم تو را ملاقات خواهم کرد.»

در مقاله نظر خود، او کارفرمای خود، ABC را به “شکست نهادی” متهم کرد. او گفت که هیچ کس در شرکت، حتی کسانی که او را برای شرکت در پوشش تاجگذاری دعوت کرده بودند، “یک کلمه حمایت عمومی را به زبان نیاورده اند.”

او نوشت: «من مرخصی می‌گیرم زیرا دوباره نشان داده‌ایم که تاریخ ما – حقیقت سخت ما – برای رسانه‌ها بسیار بزرگ، شکننده و بسیار ارزشمند است. رسانه ها فقط خطوط نبرد را می بینند، نه پل ها را. فقط سیاست را می بیند.»

مطلب جدید پیشنهادی  مذاکرات شی چین و زلنسکی اوکراین

در بخش تاجگذاری، آقای گرانت در مورد چگونگی اعلام «جنگ نابودکننده» به مردمش، قبیله Wiradjuri، به نام تاج صحبت کرد. او گفت که مراسم تاجگذاری «چیزی نیست که دور باشد، فقط تشریفاتی باشد که وزن نداشته باشد. این برای مردم ملل اول اهمیت دارد، زیرا آن تاج بر ما سنگینی می کند و ما هنوز با آن دست و پنجه نرم می کنیم.»

ABC تعدادی شکایت از بینندگان دریافت کرد که فکر می کردند این بخش بیش از حد انتقادی است. دو مجری برجسته رادیو گفتند که پوشش “کاملاً حال و هوا را نادرست خوانده است” و “صفرا” است، در حالی که برخی از مقالات خبری اظهارات آقای گرانت را به عنوان “تیراد” و “غیرطبیعی” نامیده اند.بیهوده گویی” سایر اعضای میزگرد منتقد سلطنت گفت آنها سطح ویتریول مشابه آقای گرانت را دریافت نکردند.

در حالی که استرالیا چندفرهنگی بودن خود را جشن می گیرد، از نظر تنوع دولت، اتاق های هیئت مدیره و موسسات رسانه ای خود از دیگر کشورهای غربی عقب تر است و هنوز در حال حسابرسی با گذشته استعماری خونینی است که هرگز به طور کامل عقب نشینی نکرده است. بخشی از این حساب در اواخر امسال اتفاق می‌افتد، زمانی که ملت یک رفراندوم در مورد اینکه آیا در قانون اساسی نهادی برای مشاوره در مورد مسائل بومی‌ها به دولت توصیه می‌کند یا خیر، برگزار خواهد کرد.

اعلام مرخصی آقای گرانت الهام بخش دیگر روزنامه نگاران بومی و غیرسفیدپوست شد تا صحبت کنند و جزئیات نژادپرستی را که می گویند در حین کار با آنها مواجه شده اند و شکست محل کارشان در محافظت و حمایت از آنها یا درک چالش های اضافی که با آن روبرو هستند، بیان کنند.

مطلب جدید پیشنهادی  شاه چارلز: زندگی در عکس

نارلدا جاکوبز، روزنامه‌نگار تلویزیونی و مجری شبکه 10 که از قبیله بومی نونگار است، گفت که تجربه آقای گرانت بهای سنگینی را که روزنامه‌نگاران بومی برای به چالش کشیدن دیدگاه‌های جریان اصلی در صنعتی که از لحاظ تاریخی صدای آنها را حذف کرده است، برجسته کرد.

او گفت: “رسانه ها در استرالیا در طول تاریخ خود نامتعادل بوده اند.” او سعی می کرد تعادل را حفظ کند و سپس به خاطر آن مورد حمله قرار گرفت.

وی افزود: «وقتی مردم سعی می‌کنند مسائلی را که ما در رابطه با نژادپرستی داریم برجسته کنند، توسط بخشی از رسانه‌ها مورد حمله و تخریب قرار می‌گیرند و سکوت می‌کنند.» و محیط‌های امن فرهنگی کافی برای انجام این گفتگوها در مورد موضوعات مهم ملی وجود ندارد.»

اگرچه بسیاری از انتقادات اخیر متوجه ABC شده است، روزنامه نگاران گفته اند که مسائل مربوط به محل کار در سطح صنعت است. این شرکت یکی از سازمان‌های رسانه‌ای متنوع‌تر استرالیا است، به‌عنوان یکی از دو پخش‌کننده ملی با بودجه دولتی که دارای مسئولیت عمومی هستند که سازمان‌های رسانه‌های تجاری این کار را نمی‌کنند.

روز یکشنبه، ABC گفت که نحوه واکنش این سازمان به نژادپرستی را که کارکنانش را تحت تاثیر قرار می دهد، بررسی خواهد کرد و از آقای گرانت عذرخواهی کرد. روز دوشنبه، کارکنان صدا و سیما در اعتراض به رفتار آقای گرانت، با حمل تابلوهایی که روی آن نوشته شده بود #IsandWithStan و #We Reject Racism، کار خود را ترک کردند.

مریم ویس زاده، مدیر اجرایی Media Diversity استرالیا گفت: «این کمی حسابی است. او گفت که غیبت آقای گرانت به شدت احساس می شد زیرا «هیچ کس در سطح او، با پیشینه ملت های اول، با تجربه او وجود ندارد که بتواند خلأ را پر کند» و رفتن او ضربه ای بود به بسیاری از جوانان بومی. و روزنامه نگاران غیرسفید پوست که “امیدها و آرزوها و رویاهای خود را به افرادی مانند استن گرانت می بندند.”

مطلب جدید پیشنهادی  چگونه یک سیاهچاله را واضح تر ببینیم