از ستاره رپ تا مهندس تا شهردار جوان در حال تخریب مناطق کاتماندو

کاتماندو، نپال – قبل از اینکه بالندرا شاه آرزوی رسیدن به بالاترین مقام کاتماندو را داشته باشد، در پشت بام‌های شهر ظاهر شد، خواننده‌ای که در مبارزات رپ یا فیلم‌برداری موزیک ویدیو با هم روبرو می‌شد.

ترانه های او که بر فقر، توسعه نیافتگی و پوسیدگی که او در ریشه فرهنگ سیاسی ریشه دار نپال می دید متمرکز بود، طرفداران مشتاقی را در میان جوانان این کشور به خود جلب کرد.

یکی از آهنگ‌های «بالیدان» که در نپالی به معنای «فداکاری» است، هفت میلیون بازدید در یوتیوب داشته است.

افرادی که قرار است از کشور محافظت کنند احمق هستند
رهبران همه دزد هستند که کشور را غارت می کنند

او در مصاحبه اخیر خود گفت: “فرهنگ دیس در موسیقی هیپ هاپ وجود دارد.” “من قبلا سیاستمداران را بیزار می کردم.”

حالا او یکی است.

بالن، همانطور که در نپال شناخته می شود، در ماه می گذشته پیشنهادی غیرمحتمل برای شهرداری کاتماندو، پایتخت کشور هیمالیا ارائه کرد.

او برای محبوبیت خود به عنوان یک خواننده رپ مبارزه کرد و در عین حال آموزش و تجربه خود را به عنوان یک مهندس سازه افزایش داد و خود را به عنوان یک حرفه ای شایسته به جای یک سیاستمدار حرفه ای معرفی کرد.

او در بالای کت و شلوار جین مشکی روی مشکی علامت تجاری خود، همراه با عینک آفتابی مشکی مربعی کوچک، در مسیر مبارزات انتخاباتی با پرچم نپال ظاهر شد. شکایتی که به کمیسیون انتخابات کشور مبنی بر بی احترامی او به پرچم انجام شد، فقط باعث افزایش سر و صدای دور انتخابات او شد.

بالن، یک تازه کار سیاسی، که به تازگی 33 ساله شده بود، به عنوان یک مستقل نامزد شد – با رد ائتلاف با هر یک از احزاب سیاسی ملی که سال ها بر انتخابات تسلط داشتند و قدرت را مبادله می کردند.

او با شکست دادن دو رقیب خود که هر دو نامزد حزب اصلی بودند، پیروز شد.

مفسران سیاسی می گویند که ناراحتی بالن موجی از نامزدهای جوان و مستقل را در سراسر نپال – از جمله یک کارآفرین تجارت الکترونیک، یک پزشک، یک خلبان خطوط هوایی و یک هنرمند هیپ هاپ دیگر – الهام بخش کرده است تا در کلاسی سیاسی که فاسد و نالایق تلقی می شود، شرکت کنند. تحت سلطه مردانی در اواخر دهه 60 و 70 زندگی خود که برای چندین دهه در منصب بوده اند.

مانند Balen، این نامزدهای جوان قول دادند که به توسعه نیافتگی مزمن اقتصاد نپال که هر ساله صدها هزار نفر در سن کار را به خارج از کشور می فرستد، رسیدگی کنند. همانطور که Balen در آهنگ Balidan رپ کرد:

در حالی که ما هویت خود را به خارج از کشور می فروشیم، کارمندان دولت 30 هزار حقوق می گیرند و در 30 مکان مختلف ملک دارند

چه کسی بدهی افرادی که در هفت دریا کار می کنند پرداخت می کند؟

صدها نفر در انتخابات نوامبر نپال برای کسب کرسی در پارلمان نپال نامزد شدند و گروهی از متخصصان جوان به سرعت یک حزب سیاسی جدید درست قبل از انتخابات تشکیل دادند. در نهایت چهارمین پارلمان بزرگ شد.

تحلیلگران آن را “اثر Balen” نامیدند.

بهیم اوپادیایا، وزیر سابق دولت، بوروکرات ارشد نپال و مشاور اولیه کمپین بالن، گفت: «این نوعی انقلاب علیه سیاستمداران است.

توشیما کرکی، پزشک 33 ساله که در میان برندگان جدید کرسی پارلمان بود، گفت: موفقیت انتخاباتی بالن «واقعاً بر بسیاری از جوانان تأثیر گذاشته است».

این هجوم ناگهانی جوانان به سیاست نپال ممکن است هنوز به تغییر معنادار تبدیل نشود و یک سال پس از شهردار شدنش، خود بالن نظرات متفاوتی را به دست آورد. برخی شکایت دارند که او به عنوان یک مجری بیشتر نسبت به فقرا ابراز همدردی می کرد تا به عنوان یک سیاستمدار.

بی‌ثباتی سیاسی ظاهراً غیرقابل حل این کشور، رسیدگی به بیکاری سرکوب‌کننده آن یا انجام کارهای اساسی دولت – رفع چاله‌ها، تأمین آب آشامیدنی، تجهیز مدارس دولتی را آسان‌تر نکرده است.

با این حال، این کار غیر سکسی دولت شهرداری بود که بالن گفت الهام بخش او برای یافتن پست بود.

بالن، پسر یک پزشک آیورودا و یک خانه‌دار، گفت که او الهام‌بخش هنری خود را در اتوبوس‌رانی از مدرسه به خانه پیدا کرده است و فقر در خیابان‌های کاتماندو را مشاهده می‌کند که با تربیت راحت خودش در تضاد است.

در ابتدا شعر می سرود. اما پس از اینکه اینترنت پرسرعت به نپال رسید و توپاک و 50 سنت را در یوتیوب کشف کرد، شروع به ساختن اشعار رپ کرد.

در حالی که رپرهای آمریکایی از موسیقی او الهام گرفتند، حس مد او متعلق به خودش بود. در اولین نبرد بزرگ رپ خود، در سال 2013، او بیشتر شبیه یک بارد به نظر می‌رسید و جلیقه‌ای مشکی بر روی پیراهن سفید با آستین‌های دوزی پوشیده بود.

آن نبرد رپ، Balen را به عنوان یک بت زیرزمینی روی نقشه قرار داد و او با مجموعه‌ای از آهنگ‌ها که موسیقی کلاسیک نپالی را با بیت‌های مدرن ترکیب می‌کردند، پیروانی از جوانان را در نپال و در دیاسپورا به دست آورد.

اما به جای ساختن موسیقی تمام وقت، تصمیم گرفت به دنبال علاقه دیگری نیز باشد و مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی عمران در کاتماندو و سپس مدرک کارشناسی ارشد را در مهندسی سازه در هند به پایان رساند.

او گفت که ورود به سیاست همیشه بخشی از برنامه او بود.

زمانی که در سال 2015 زمین لرزه ای کاتماندو را لرزاند و جان 8702 نفر را گرفت و حدود 3.8 میلیارد دلار خسارت به بار آورد، بالن به عنوان مهندس عمران کار می کرد. او و همکارانش روی بازسازی 2500 خانه کار کردند.

این تجربه عزم او را برای ورود به سیاست عمیق تر کرد. او در مبارزات انتخاباتی خود برای شهرداری، وعده اهداف ساده اما – برای کاتماندو – دست نیافتنی را داد: آب تمیز، جاده‌های بهتر، برق قابل اعتماد و مدیریت بهتر فاضلاب.

از زمان روی کار آمدن او، دولت او کلینیک های بهداشتی محلی را افتتاح کرده و به دبیرستان ها برای گسترش آموزش های حرفه ای و عرضه محصولات رایگان قاعدگی پول داده است.

با این حال، بسیاری از برنامه ها هنوز اجرا نشده اند.

به عنوان شهردار، او به ویژه درباره کمبود آب آشامیدنی در کاتماندو – یکی از پرباران‌ترین پایتخت‌های جهان – صحبت کرده است، اما جایی که بیشتر مردم به آب کامیونی وابسته هستند. او این نابرابری را یک «فاجعه انسان‌ساز» توصیف می‌کند که ناشی از توسعه سریع است و به این واقعیت که فوران‌های آب باستانی شهر، که حدود 20 درصد جمعیت به آن متکی هستند، با آسفالت شدن تالاب‌های دره شروع به خشک شدن کردند، حساس نیست.

بوپ دوشاه، منشی شهردار، اذعان کرد که نزدیک به یک سال پس از اولین دوره ریاست جمهوری وی، “هنوز هیچ نتیجه مشخصی در بازگرداندن لوله ها وجود ندارد”.

کاری که Balen در انجام آن موفق بوده – اما نه بدون بحث – تخریب ساختمان های غیرقانونی، اعم از تجاری و مسکونی، که بدون مجوزهای مناسب ساخته شده اند.

به عنوان شهردار، بالن هر روز بخش های بزرگی از شهر را بررسی می کند تا وضعیت پروژه های مهندسی خود را ارزیابی کند. اگرچه او به ندرت مصاحبه می کند، اما اخیراً از یک تیم گزارشگر نیویورک تایمز دعوت کرد تا او را در یکی از این تورها همراهی کنند و او از روش های خود دفاع کرد.

بالن از صندلی عقب شاسی بلند مشکی رنگی که با آن در شهر سفر می کند، گفت: «در کاتماندو، برنامه ریزی درستی وجود ندارد. زمانی می‌توانیم بگوییم که شهری توسعه یافته است که دارای پارک باشد. اکنون کاتماندو یک جنگل بتنی است.»

او مطمئن است که می تواند این مشکل را برطرف کند. بالن در مورد خود گفت: «تنها مهندس سازه ای که در شرکت شهرداری کاتماندو داریم، شهردار است. به این ترتیب، از نظر فنی، اجرای برنامه‌هایمان برای من آسان است و می‌توانم آن را به روش خودم انجام دهم.»

همه با رویکرد او موافق نیستند، که باعث کاهش ترافیک بدنام کاتماندو شده است، اما همچنین انتقاداتی را به همراه داشته است که این پروژه ها به فقرا آسیب رسانده است – به ویژه اقدامات او برای پاکسازی خیابان های شلوغ، پارکینگ ها و پیاده روها از گاری کش ها، فروشندگان دوره گرد و مردم. کانکس اسکان ساکنان.

مشاور سابق او، آقای آپادیایا، گفت: «استفاده از پلیس و حذف مردم بدون ارائه هیچ جایگزینی راهی برای کار نیست. وی افزود: این غیرانسانی است.

در سفر بازرسی اخیر، کاروان شهردار به سمت گروهی از بلوک‌های آپارتمانی در اطراف یک جاده نیمه حفاری شده و یک فاضلاب روباز حرکت کردند. در اینجا، شهردار تصمیم گرفته بود برخی از ساختمان‌های آپارتمانی را پاکسازی کند تا جاده‌ای به اندازه کافی برای تردد وسایل نقلیه بسازد.

شاهین واکار، 40 ساله، و همسرش در خانه ای زندگی می کنند که توسط یک خدمه تخریب به دستور دفتر شهردار، نیمه تخریب شده است.

او گفت: “اگر برای بهتر شدن باشد، ما آن را می پذیریم.”

شهردار نیز مطمئن بود که این اختلال ارزشش را دارد.

او گفت: “برای ساختن چیزی شگفت انگیز، ما باید سایت را پاکسازی کنیم.”