آنچه در مورد انفجارهای بر فراز کرملین می دانیم

یک روز پس از آنکه کرملین اوکراین را به استقرار دو پهپاد برای ترور رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین متهم کرد، هنوز سؤالات عمیقی در مورد قسمتی وجود داشت که بر تنش ها در آستانه یک ضدحمله مورد انتظار اوکراین می افزاید.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، هرگونه دخالت در حمله به کرملین را که حمله‌ای جسورانه به مجموعه قلعه‌مانند در قلب پایتخت روسیه خواهد بود، به شدت رد کرد. او مسکو را متهم کرد که این انفجارها را برای برانگیختن حمایت عمومی پیش از “یک تحریک تروریستی در مقیاس بزرگ” ترتیب داده است.

در اینجا چیزی است که ما تاکنون در مورد این قسمت و عواقب آن می دانیم.

ویدئوهای تایید شده توسط نیویورک تایمز، دو انفجار را به فاصله 15 دقیقه در بالای کرملین، کمی قبل از ساعت 2:30 بامداد چهارشنبه نشان می دهد. به نظر می رسد که این انفجارها توسط هواپیماهای بدون سرنشین ایجاد شده است.

یک انفجار باعث آتش سوزی مختصری شد، اگرچه مشخص نیست که آیا هواپیماهای بدون سرنشین طبق برنامه منفجر شدند یا سرنگون شدند. تعیین اینکه آنها از کجا پرتاب می شدند ممکن نبود.

حدود دوازده ساعت پس از انفجارها، کرملین بیانیه‌ای نادر صادر کرد و گفت که “تلاش برای جان رئیس جمهور” را که در آن زمان در کرملین نبود، خنثی کرده است. در کرملین، مجلس سنای روسیه و آپارتمانی که آقای پوتین گهگاه در آن اقامت می کند، در کنار دفاتر دیگر قرار دارد.

کرملین اعلام کرد که این حادثه تلفات جانی یا خسارات جدی نداشته است.

مطلب جدید پیشنهادی  مبارزه بر سر فساد و ثروت معدن کنگو در واشنگتن تغییر می کند

هر دو طرف یکدیگر را مسئول این انفجارها دانسته اند.

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه در بیانیه طولانی و غیرمعمول خود اعلام کرد که این حق را برای خود محفوظ می داند که «هرجا و زمانی که صلاح بداند اقدامات تلافی جویانه انجام دهد». در این بیانیه هیچ مدرکی دال بر دخالت اوکراین وجود ندارد.

مقامات اطلاعاتی ارتش و دولت اوکراین که معمولاً از سیاست ابهام عمدی در مورد حملات به خاک روسیه پیروی می کنند، مستقیماً گفته اند که در هیچ حمله ای به کرملین نقشی نداشته اند. آنها روسیه را متهم کرده‌اند که این حادثه را برای توجیه حملات بیشتر به اوکراین یا برای زدن حمایت عمومی از جنگ این کشور انجام داده است.

دیمیتری اس. پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین، روز پنجشنبه بدون مدرک ادعا کرد که ایالات متحده مسئولیت آن را بر عهده دارد زیرا حملات اوکراین را در داخل روسیه «دیکته کرده است». جان اف کربی، سخنگوی کاخ سفید بلافاصله این اتهام را رد کرد و در مورد این حادثه گفت: “هر چه که بود، ما را درگیر نکرد.”

ادعاهای روسیه باعث شده است که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده به دور حقایق ناچیز بچرخند تا مشخص کنند که چه اتفاقی افتاده و چرا مسکو ممکن است با توجه بسیار به آنچه که یک شکست امنیتی دیگر در بحبوحه مبارزات نظامی اش در اوکراین است، در خطر شرمندگی قرار گیرد.

آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت: «ما به سادگی نمی دانیم» و افزود: «من هر چیزی را که از کرملین خارج می شود با یک نمکدان بسیار بزرگ می برم.»

مطلب جدید پیشنهادی  روسیه در تلاش است تا فرار از پیش نویس را دشوارتر کند

این حادثه می‌تواند بهانه‌ای برای آقای پوتین باشد تا جنگ را به نوعی تشدید کند، احتمالاً با حمله به ساختمان‌های دولتی در کیف یا تلاش مجدد برای از بین بردن سر دولت اوکراین.

مقامات کرملین بارها به امکان استفاده از تسلیحات هسته‌ای اشاره کرده‌اند و جنگجویان نیز برای افزایش تعداد نیروها پیش‌نویس دیگری را تحت فشار قرار داده‌اند.

پدافند هوایی اوکراین روز پنجشنبه یک رگبار از پهپادها و موشک‌های روسیه را که به سمت کیف و اودسا شلیک شده بود، سرنگون کرد، که این جدیدترین حمله به شهرها و شهرک‌ها در روزهای اخیر است. در اودسا، ارتش اوکراین تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌داد برخی از هواپیماهای بدون سرنشین پیام‌های دست‌نویسی با مضمون «برای مسکو» و «برای کرملین» دارند.

تنش ها به ویژه در شرایطی که کیف در حال تدارک یک ضد حمله برای بازپس گیری مناطقی در شرق و جنوب اوکراین است که توسط روسیه تصرف شده بود، بالا می رود. نیروهای اوکراینی در حال آماده سازی ده ها هزار سرباز و تشدید حملات به اهداف روسیه از جمله در کریمه اشغالی هستند. و روز سه‌شنبه، روسیه روز پیروزی را گرامی می‌دارد، جشن بزرگی که پیروزی شوروی در جنگ جهانی دوم را نشان می‌دهد.

حتی با وجود وحشیانه تهاجم تمام عیار خود به اوکراین، مسکو در پاسخ به حملات بزرگ به مناطق تحت کنترل روسیه، خشونت را تشدید کرده است. پاییز گذشته پس از انفجاری که به یک پل کلیدی بین روسیه و کریمه آسیب رساند، مسکو کمپین حملات هوایی را علیه زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراینی آغاز کرد که با کاهش دما، گرما و برق میلیون‌ها اوکراینی را قطع کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  دیموس، کوچکترین قمر مریخ، ممکن است آن چیزی نباشد که به نظر می رسید