آمریکا توافقی را که به روسیه اجازه استقرار تسلیحات هسته‌ای در بلاروس را می‌دهد، محکوم می‌کند

رسانه های دولتی روسیه گزارش دادند که وزرای دفاع روسیه و بلاروس روز پنجشنبه توافقنامه ای را امضا کردند که نحوه نگهداری سلاح های هسته ای روسیه در بلاروس را مشخص می کند، زیرا مسکو در حال پیشبرد طرحی برای استقرار سلاح های هسته ای تاکتیکی در قلمرو متحد نزدیک خود است.

به گزارش خبرگزاری دولتی بلاروس، الکساندر جی. لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس روز پنجشنبه در مسکو گفت که جابجایی تسلیحات آغاز شده است، اما نگفت که آیا قبلاً سلاحی وارد کشورش شده است یا خیر.

امضای این توافق حدود دو ماه پس از آن صورت می‌گیرد که ولادیمیر وی. پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، گفت که می‌تواند تا تابستان تسلیحات هسته‌ای را در بلاروس مستقر کند، ادعایی که تحلیل‌گران در آن زمان به‌عنوان ادعایی که در آن زمان به‌عنوان توهین آمیزی برای فشار بر غرب تلقی می‌شد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: این توافق “آخرین نمونه رفتار غیرمسئولانه ای است که ما از زمان تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در بیش از یک سال پیش دیده ایم.” وی افزود که ایالات متحده دلیلی برای تعدیل وضعیت هسته ای خود نمی بیند و هیچ نشانه ای از آماده شدن روسیه برای استفاده از سلاح هسته ای مشاهده نکرده است.

سرویس خبری دولتی روسیه، تاس، گزارش داد که سرگئی کی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه با ویکتور خرنین، همتای بلاروسی خود در مینسک دیدار کرد. این وزارتخانه به نقل از وزارت دفاع روسیه گفته است که این دو سندی را امضا کردند که «رویه نگهداری سلاح‌های هسته‌ای غیراستراتژیک روسیه در یک انبار ویژه» در بلاروس را رسمیت می‌بخشد.

مطلب جدید پیشنهادی  شگفت انگیز ترین روش های خانگی برای تشخیص عسل طبیعی !! - ایران عسل

آقای پوتین از زمان آغاز تهاجم تمام عیار به اوکراین در سال گذشته، بارها تهدیدهای پنهانی مبنی بر استفاده از سلاح هسته ای صادر کرده است. مقامات آمریکایی می گویند که هیچ مدرکی دال بر حرکت روسیه یا قصد استفاده از سلاح های هسته ای خود ندیده اند اما نگرانی ها همچنان ادامه دارد.

حتی اگر روسیه برخی از دارایی های هسته ای خود را به بلاروس منتقل کند، تهدید هسته ای را به طور جدی تغییر نمی دهد زیرا روسیه می تواند محدوده وسیعی از قلمرو را از داخل مرزهای خود هدف قرار دهد.

دولت ایالات متحده تخمین می زند که روسیه حدود 2000 سلاح هسته ای تاکتیکی دارد که اینها نیز هستند توسط هواپیما، موشک های کوتاه برد و حتی گلوله های توپخانه تحویل داده می شود و در نظر گرفته شده است که نیروها و سلاح ها را در میدان نبرد از بین ببرد. آنها برد کوتاه و بازده بسیار کمتری نسبت به کلاهک های هسته ای در موشک های راهبردی دوربرد دارند که برای نابودی کل شهرها طراحی شده اند.