آرین مؤید مردان خزنده را به دلایل متفکرانه بازی می کند

آرین موید بازیگر یک عکس پاسپورتی قدیمی دارد که معمولاً در کیف پولش نگه می دارد: تصویر سیاه و سفید پسر کوچک و عزیزی با چشمان درشت تیره و ژاکت عجیب و غریب.

نزدیک به 90 دقیقه با هم صحبت کرده بودیم که او به آن اشاره کرد. می‌پرسیدم آیا چیزی از دوران کودکی‌اش، در ایران در دهه 1980، به خاطر می‌آورد؟

او گفت: «چیزی که بیش از همه به یاد دارم ترس است. «احساس ترس. هر کجا.”

بعد از آن عکس را به من گفت. او در 5 سالگی یا بیشتر، اندکی قبل از مهاجرت خانواده‌اش به ایالات متحده در سال 1986 است. او قیافه‌اش را توصیف کرد – «عصبانی واقعی» – و خاطره‌اش از نشستن برای عکس: چگونه مادرش که حجابش سر می‌خورد، حفظ کرد. بیهوده او را به لبخند زدن تشویق می کند.

او گفت: «و در بازگشت ماشین، به مادرم گفتم که فکر می‌کنم دوربین یک اسلحه است و در محدوده تیراندازی هستم. زیرا در ایران، در تلویزیون، اعدام در ملاء عام را در اخبار نشان می‌دهند.»

بنابراین. پسر کوچولوی ژاکت پوش که سعی می کرد شجاع باشد، فکر کرد قرار است به او شلیک شود.

موید در 43 سالگی یک میلیون مایل از واقعیت تلخ آن کودک وحشت زده فاصله دارد. او به طور گسترده ای برای طرفداران درام «جانشینی» HBO برای بازی تکراری اش در نقش استوی حسینی، دوست قدیمی کندال روی شناخته شده است. و او در حال حاضر در برادوی در نقش شوهر فوق کنترل توروالد هلمر در “خانه عروسکی” در مقابل جسیکا چستین در نقش نورا، همسری که از در بیرون می رود، بازی می کند.

با این حال، موید دوست دارد عکس را نزدیک نگه دارد.

او گفت: “من همیشه می خواهم به خودم یادآوری کنم که همه چیز از اینجا سرچشمه گرفته است.”

اواخر آوریل بود که ما در تئاتر هادسون، در خیابان 44 غربی در منهتن صحبت کردیم، و شش نامزدی جایزه تونی نمایش هنوز در راه بود – یکی برای او، برای بهترین بازیگر نقش اول در یک نمایش، دومین نامزدی او. اولین بار او برای اولین بار در برادوی بود، به عنوان یک هنرمند شیرین عراقی که تبدیل به مترجم دوران جنگ شد، در مقابل رابین ویلیامز در «ببر بنگال در باغ وحش بغداد» در سال 2011.

توروالد موید نمی توانست متفاوت تر از این باشد. وکیلی که برای اداره یک بانک شنود می شود، او همسرش را به صورت خرد مدیریت می کند و بر آنچه که می خورد و خرج می کند نظارت می کند. او با صدایی آرام مانند پنجه، ماهیچه ها و چنگال های گربه ای که درست زیر خز پنهان شده اند، با نورا صحبت می کند. او هرگز او را به عنوان یک انسان بالغ جدی نمی گیرد، با این حال به نظر می رسد کاملاً از غرور شکننده خود بی خبر است. او مردی است که خندیدن به او خطرناک است، زیرا تمسخر او را خشمگین می کند.

مطلب جدید پیشنهادی  هدرز زانتیا 2022 تمام استیل با 5 سال گارانتی XANTIA 2022 Headers

این یک تصویر موذیانه آگاهانه از یکی از شوهران وحشتناک بزرگ صحنه است. اما موید که در حومه شیکاگو بزرگ شد و بیشتر دوران حرفه‌ای خود را در نقش‌های خاورمیانه گذراند، اصلا مطمئن نبود که بخواهد نقش توروالد را بازی کند.

او گفت: “من هیچ رابطه ای با “خانه عروسک” نداشتم. زمانی که در سال 2002 به شهر نقل مکان کردم، تنها نقشی که برای من وجود داشت، عضویت در یک گروه در نوعی تئاتر منطقه‌ای شکسپیر یا بازی در نقش یک تروریست بود. “خانه عروسک” و ایبسن چنین بود: اوه، این یک دسته از چیزهایی است که هرگز برای من اتفاق نخواهد افتاد.

جیمی لوید کارگردان بریتانیایی ایده های دیگری داشت. پس از دیدن موید در «ببر بنگال»، متوجه شد که او در طول سال‌ها به طور مداوم اجراهای برجسته‌ای ارائه می‌کند – البته به عنوان استوی مکر در «جانشینی»، اما همچنین در کلیپ‌های یوتیوب از «نگهبانان در تاج» دو دستی آف برادوی. (موید برای آن در سال 2016 برنده جایزه Obie شد) و در فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» در نقش مامور کلیری، دشمن پیتر پارکر.

لوید با آماده شدن برای روی صحنه بردن اقتباس «خانه عروسکی» امی هرتزوگ در برادوی، موید را در فهرستی از بازیگران احتمالی برای نقشی متفاوت دید، اما احساس کرد که او «بیش از هر چیزی یک توروالد» است.

لوید در تماس تلفنی گفت: “احساس من این بود که او به وضوح فردی است که بدش نمی آید دوست داشتنی باشد.” “چون او می داند که دلیلی برای آن وجود دارد. و او به اندازه این شخصیت های دوست داشتنی بسیار جذاب است.»

چیزی که در ابتدا موید را در مورد این نسخه از «خانه عروسکی» مجذوب کرد، هرتزوگ بود که نمایشنامه کوتاه او – «جینا از یوگا دو، دوست پسرت هست؟» – او در سال 2010 در انکوباتور آف برادوی Ars Nova بازی کرده بود. شخصیت او در آن نمایش مانند توروالد یک نوع خزنده بود، اگرچه هرتزوگ در مصاحبه ای موید را “مردانه ترین فرد” و “قطعاً دورترین فریاد از او” توصیف کرد. توروالد واقعی که می توانستی پیدا کنی.»

او گفت: «فمینیسم او یک ژست نیست.

وقتی لوید نظر او را درباره انتخاب موید پرسید، او اضافه کرد: “من فقط می دانستم، می دانستم که او می تواند این کار را انجام دهد.”

چیزی که موید را در مورد نقش تحت تأثیر قرار داد، استعاره ای بود که از فیلمنامه هرتزوگ به او رسید. وقتی پاییز گذشته برای اولین بار آن را خواند، از بوداپست، جایی که مشغول فیلمبرداری یک فیلم بود، به برلین پرواز می کرد، جایی که در تظاهراتی علیه سرکوب زنان و دختران توسط دولت ایران شرکت می کرد – بخشی از جنبشی که توسط زنان و زنان ایرانی رهبری می شد. دختران

مطلب جدید پیشنهادی  کانکس مدیریتی

داستان نورا که خود را از قفس طلایی ازدواج با مردی عمیقاً خودمحور رها کرد، در سطح اجتماعی با او بازتاب یافت.

او گفت: «در حال خواندن آن هستم و تنها چیزی که در این نمایشنامه می بینم ایران است.

موید برای یک جلسه شیمی با لوید در لندن توقف کرد و پیاده روی طولانی در شهر کردند، جایی که اعتراض ایرانیان در میدان ترافالگار در حال وقوع بود. موید به خاطر می آورد که می گفت نمی خواست توروالد را به عنوان یک شوونیست “سینه بیرون” بازی کند، کسی که همسرش را تهدید فیزیکی کند.

او گفت: “اگر آن را روی صحنه ببینید، برای یک مرد بسیار آسان است که بگوید “خب، این من نیستم.”

چیزی که او را مورد توجه قرار می‌داد، زیرکانه‌تر بود: تحقیق در مورد آنچه که او آن را «بریدگی‌های کوچک» می‌نامید که مردان بر زنان وارد می‌کنند – در مورد توروالد، در حالی که به طرز تحسین‌آمیزی غوغا می‌کردند.

موید گفت: «اگر ویژگی‌های انسان‌گرایانه را نشان دهید، افراد زیادی به آن نگاه می‌کنند و می‌گویند: «اوه، تعجب می‌کنم که آیا این کار را انجام دهم».

برای مخاطب، تولید می‌تواند در سطوح مختلف کار کند: به عنوان زنگ خطری برای زن‌ستیزان ناخواسته، به‌عنوان کاتالیزوری برای جدایی‌ها، به‌عنوان پژواک سابق‌های وحشتناک. و بر اساس آنچه موید از دوستان و خانواده ایرانی شنیده است، همچنین به عنوان استعاره ای که او دریافت کرده است.

او گفت که این شباهت برای مادرش آنقدر واضح است که او متقاعد شده است – البته به اشتباه، لوید تأیید کرد – ایرانی بودن او دلیل این کار است.

موید در سال 1980 متولد شد، یک سال پس از انقلاب ایران که یک حکومت سکولار و خودکامه را سرنگون کرد و یک حکومت دینی را آغاز کرد. برادر بزرگ‌ترش امیر قبلاً در ایلینوی بود و وقتی خانواده موید در سال 1986 به او پیوستند، برادر دیگرش امید نیز به آنجا آمد. اما خواهر عزیزشان حمیرا که در ایران از آرین جوان نگهداری می کرد در آنجا ازدواج کرده بود. 17 سال طول کشید تا او را به دنیا آورد.

علاقه اولیه موید به بازیگری ممکن است از این بوده باشد که متوجه شود والدینش، تازه واردان میانسال به کشوری غریب، چقدر به فیلم‌های کلاسیک هالیوودی که او را با آنها معرفی کرده‌اند، می‌خندند، مانند کمدی‌های چارلی چاپلین و «آواز در باران».

“به طور ناخودآگاه، فکر می‌کنم سعی می‌کردم آن را تقلید کنم و فقط کمی از تنش موجود در آن ضربه را رها کنم-” قبل از اینکه کلمه را تمام کند جلوی خودش را گرفت. سپس: «خب، آسیب زا بود. اما آن آشفتگی که همان 10 سال اول بود یا بیشتر.»

استوی، سرمایه‌دار بی‌پرده موید در «جانشینی» – اجرای‌ای که سال گذشته نامزدی جایزه امی را برای او به ارمغان آورد – نیز ایرانی تبار است. اوایل، موید و جسی آرمسترانگ، خالق سریال، در مورد اینکه خانواده استوی ممکن است متعلق به کدام موج از مهاجران باشد، صحبت کردند. مؤید که پدرش در ایران بانکدار بود، خودش را ترجیح می داد.

مطلب جدید پیشنهادی  استراتژی پوتین در اوکراین: نادیده گرفتن جنگ در علنی و دور کردن دشمنان

او گفت: «من گفتم، فکر می‌کنم آنها در دهه 80 آمدند، یعنی او تحت فشار قرار گرفت، پول زیادی از دست داد. من فقط آن مسیر را دوست دارم، که استوی به سرعت به رتبه‌ها صعود کرد. و در آن خوب بود، و به یک سری مدارس خصوصی شیک رفت، به نحوی وارد شد و با کندال دوست شدم، و بقیه چیزها تاریخ است.»

استوی و توروالد هر دو به طور متمرکز به پول و به دست آوردن آن اهمیت می دهند. در مقابل، مؤید ذاتاً سیاسی است. در حوالی سال 2006، او تصمیم گرفت که نقش تروریست ها را بازی نکند – به طرز فجیعی برای حساب بانکی خود در روزهای اوج “Homeland” و “24”.

او عمیقاً به مفهوم هنرمند به عنوان شهروند و به استفاده از هنر برای «به جلو بردن سوزن»، همانطور که دوست دارد بگوید، اعتقاد دارد. برای او، این امر برای آموزش و ساختن تئاتر با واترول، سازمان غیرانتفاعی هنری شهر نیویورک که او در سال 2002 تأسیس کرد، و همچنین برای بازی در نمایش هایی مانند «خانه عروسک» و «جانشینی» – سریالی که به گفته او، صدق می کند. نشان می دهد که “سرمایه داری واقعاً چقدر منحرف است و نباید تعداد کمی از مردم صاحب این همه پول باشند.”

دیدگاه او برای طرفداران استوی، برادر مالی، شگفت‌انگیز بود که با مواجهه با موید در دنیای واقعی، مکرراً او را به مصرف کوکائین دعوت می‌کردند.

او آن شخص نیست – حتی اگر استوی شخصیتی باشد که تصور مدیران بازیگران را مبنی بر اینکه موید باید فقط خاورمیانه‌ای‌ها و درام‌های بی طنز و سنگین را بازی کند، متزلزل کرد. طیف کاملی از نقش‌های مرد خزنده به روی او باز شده است، توروالد در میان آنها.

او در فیلم جدید نیکول هولوفسنر، «تو به احساسات من آسیب می‌رسانی»، می‌تواند روحیه درونی‌اش را هدایت کند، همانطور که در «انسان‌ها» که در برادوی در سال 2016 موفق شد.

اما اگر موید می توانست به عنوان یک بازیگر کاری انجام دهد که هرگز فرصت انجام آن را نداشته باشد؟ او در ژانری که دوست دارد، به طور ایده‌آل با همبازی خود در «خانه عروسکی» فرو می‌رود.

او گفت: “من و جسیکا، هر دوی ما اینطور هستیم که باید یک کمدی رمانتیک با هم بسازیم.”

مورد علاقه او “وقتی هری با سالی ملاقات کرد” است، اما او بیشتر در امتداد خطوط “Romancing the Stone” فکر می کند.

او گفت: «یک ماجراجویی کمدی رمانتیک، سرگرم کننده واقعی خواهد بود.»